Tajomstvo nordic walking : 3 „P“

Určite vám napadne, aký to má význam chodiť  “po štyroch”. Naporúdzi je zlomyseľná otázka: Prečo nepočkať až napadne sneh a kúpiť si aj lyže? Kto však niekedy okúsil čaro behu na lyžiach, zbystrí zrak a položí si rozumnejšiu otázku: aké výhody poskytuje chôdza „na sucho“ s palicami – nordic walking?
Pri obyčajnej chôdzi používame najmä dolné končatiny a horné iba pomáhajú udržiavať rovnováhu. V lepšom prípade nimi človek vykonáva rytmické pohyby. Ľavá ruka sa hýbe vpred, keď vykročíme pravou nohou a opačne. Muži si určite pamätajú, ako sa učili na vojne pochodovať.  “Mašírujúci” vojaci ohýbajú ruky do výške pása. Lenže človek je tvor pohodlný a ruky si pri chôdzi obyčajne pohodlne založí. Do kapsy vetrovky, chytí sa za remeň plecniaku a podobne.

Pri nordic walkingu sa opäť rozhýbe celé telo a práve paličky umožňujú ideálnu prácu oboch rúk súčasne.
Kráčame elegantnejšie, dynamickejšie a zdravšie.
Asi žiaden z masových športov sa ešte tak rýchlo nerozšíril po svete ako nordic walking. Dôvod je veľmi prostý:
Nordic walking je šport, ktorý je vhodný pre každého, bez rozdielu veku, pohlavia, výkonnosti.

 • Nevyžaduje si žiadne náročné vybavenie a výstroj. Nordic walkingové palice, pohodlná obuv a vhodný odev. To je všetko, čo potrebujete.
 • Severskú chôdzu si dokáže osvojiť ktokoľvek v priebehu niekoľkých hodín. Napodobovaním pohybov pri lyžiarskom behu, odborným tréningom, alebo prostou chôdzou. Ruky si sami nájdu spôsob ako najlepšie zapojiť do chôdze palice.
 • “Walkovať” môžete všade: cestou do práce, v parku, v lese, na pláži, v telocvični.
 • Je to šport, oddych a rekreácia pre všetky ročné obdobiaŠesť kilometrov denne s nordic walkingovými paličkami veľmi rýchlo s účinne uvoľní vaše svalstvo, odbúra stres a nadbytočné kalórie. Pomôže vášmu krvnému obehu, uvoľní dýchanie, zlepší vám náladu a pri správnom držaní tela pomôže chrbtici a končatinám.Ako to dosiahnuť? Receptov je určite veľa. Skúsme si predstaviť situáciu, že ste sa rozhodli zmeniť životný štýl a venovať sa nordic walkingu podľa možností pravidelne. Ako na to?
  Po viac ako päťročnej skúsenosti by sme na vašom mieste išli najskôr k lekárovi. Postačí krátka návšteva, pri ktorej zistíte, v akom zdravotnom stave začínate s nordic walkingom. Doposiaľ sme sa nestretli so žiadnymi zdravotnými obmedzeniami, ktoré by sa spájali s týmto rekreačným športom. Nordic walkingu sa venujú dokonca aj ľudia s protézami. Význam návštevy u lekára však spočíva v tom, že si môžete urobiť lepší obraz o tom, na čo vám môže nordic walking pomôcť, prípadne, aké sú vaše prirodzené limity.

A teraz si môžete vybrať nevyhnutnú výbavu a výstroj.

 • Nordic walkingové palice sú špeciálne športové náradie a nemožno ich nahradiť lyžiarskymi, či trekovými. Vyrábajú sa z ľahkých kovov a moderných materiálov (karbón). Okrem špeciálne tvarovanej rúčky a kovového hrotu s gumenou koncovkou, majú unikátny systém úchytu, akúsi rukavičku. Je to veľmi dôležitá súčasť, ktorá podľa našich skúseností rozhoduje o tom, ako vám budú pri chôdzi slúžiť. Palice sú po celý čas pripútané k dlani a musia umožňovať ľahký pohyb vpred i dozadu. Pri náprahu ich zovriete v dlani a pri odraze vzadu uvoľníte otvorením dlane.
 • O dĺžke palíc sa toho narozprávalo naozaj veľa. Našťastie sa vyrábajú nielen s fixnou dĺžkou, ale i nastaviteľné. Keď vychádzame z predpokladu, že maximálna dĺžka palice by mala byť dve tretiny fyzickej výšky, vyjde nám, vždy výhodnejšie kúpiť si prvé palice teleskopické. Bude sa vám ľahšie zvykať, kým si ustálite ideálnu dĺžku. Užitočná pomôcka: merajte si palice na boso a bez gumenej koncovky. Mala by vám siahať po pupok.
 • Obuv je druhým, veľmi dôležitým prvkom výbavy pri nordic walkingu. Prvá zásada je aby boli topánky pohodlné, s ohybnou podošvou.
  Keďže sú nohy pri chôdzi v akomsi polmesiačiku, je dôležité, aby mali vyhnutý špic aj pätu. Pre prvé nordic walkingové krôčiky sa doporučuje chodiť v starších topánkach, ktoré sú pre vás pohodlné.Pri odeve nejestvujú žiadne mimoriadne požiadavky, iba aby vám umožňoval voľný pohyb. Tak nohami, ako aj trupom a rukami. Pokiaľ ide o funkčné prádlo, je to presne ako pri turistike. Pri intenzívnom pohybe sa zapotíte. Udržať telo v teple a chrániť sa pred nepriaznivými vplyvmi počasia, to sú základné požiadavky. Veľmi užitočným doplnkom sú rukavičky. Buď špeciálne na nordic walking, alebo podobné, aké používate pri bežkách. Vzdušné rukavice je dobré používať aj v lete.

  • Noste so sebou vždy nápoje. V ľadvinke, v plecniaku, ktorý nebude obmedzovať pohyb rukami.
  • Tréningové hodiny sú dobrým doplnkom, ktorý vám umožní vyhodnotiť vašu aktivitu. Ideálne s meračom srdcovej činnosti.

  Po viac ako päťročnej skúsenosti sme dobre pripravnení pomôcť vám aj pri výbere nordic walkingových palíc a inej výstroje. Viac informácii nájdete na našej stránke www.nordicwalking.sk.

Teraz máme všetko, čo potrebujeme pre nordic walking. Čo ďalej?

Môžete si vybrať dve cesty:

 • nájsť si kurzy nordic walking a naučiť sa narábať s paličkami pod odborným dohľadom. Je to rozumné a doporučujeme vám to aj my.
 • Možno však ísť aj druhou cestou, ktorú považujeme za rovnocennú: samostatným tréningom.
 • Môžete sa však vyvarovať niektorých chybám, ktoré sme si odkrútili na vlastnej koži. Stojí za to vyhľadať základné informácie v knižnej, alebo vizuálnej podobe. Dnes to už nie je problém, najmä ak čítate knihy v nemčine. Momentálne ponúkame niekoľko veľmi kvalitných a prístupných kníh, ktoré poradia ako na to. Mnohé sú aj s DVD, takže si ľahšie predstavíte, ako narábať pri chôdzi s palicami.

Ak už ste v teréne, pripli ste si nordic walkingové paličky, možno vám pomôže niekoľko užitočných rád:

 • Nordic walkingové palice neslúžia ako opierka. Začnite voľne kráčať, vzpriamene, tak akoby ste nemali palice. Vlečiete ich za sebou. Sústreďte sa na prácu rukami: keď vykročíte ľavou nohou, dopredu ide pravá ruka a naopak.
 • Po niekoľkých krokoch skúste dlaňami zovrieť rukoväť palice keď vykračujete a jemne sa zaprite o ňu a v jednom pohybe ju ťahajte za seba až kým sa nevystrie rameno. Vtedy otvoríte dlaň a palicu vediete vzduchom opäť dopredu.
 • Palica je pevne pripojená k dlani a nevypadne vám. Zvierate ju iba vtedy, keď vykonávate záber spredu dozadu.
 • Skúšajte to najprv s jednou rukou, druhú nechajte vykonávať podobný pohyb, ale akoby bez palice.

Nenechajte sa odradiť prvými neúspechmi. Nikto učený z neba nespadol! Kráčajte voľne a snažte sa udržať rytmus, aj keď sa vám nedarí pravidelne zovierať dlane. Telo si čoskoro zvykne na palice a príjme ich ako prirodzené predĺženie rúk.

 • Vyberte si na začiatok známu, nenáročnú trať, najlepšie s trávnatým povrchom.
 • Nerobte žiadne neprirodzené pohyby. Prispôsobte prácu palíc vášmu rytmu a spôsobu chôdze.

Cesta k úspechu aj v nordic walkingovej chôdzi vedie cez pravidelné cvičenie a zdokonaľovanie krok za krokom. Čoskoro si sami začnete uvedomovať, čo je pre vás príjemné, čo vám zavadzia a budete sa snažiť zdokonaliť. Vždy sa treba sústrediť na celkovú polohu tela.

 • Kráčajte vzpriamene, hlavu držte hore a snažte sa vystierať ramená aj pri náprahu, aj keď ruku ťaháte dozadu.
 • Všimnite si, že sa vaše telo otáča v osi ramien i v bedrovej časti. Ak si pritom dokážete udržať vzpriamenú polohu, rýchlo pocítite, ako vám pomôže nordic walking spevniť svaly chrbtice. Len nič nerobiť na silu, ale rytmickými, prirodzenými pohybmi.

Pri nordic walkingovej chôdzi platí dôležitá zásada: nie je dôležitá sila, ktorú vkladáte do práce s palicami, ani dĺžka a rýchlosť kroku. Rýdza severská chôdza je voľný pohyb, rytmus a štýl.

Na záver vám prezradíme ešte jednu veľmi dôležitú vlastnosť nordic walkingu. Je to spoločenský šport. Nieleže spája ľudí, ale vytvára veľa príjemných príležitostí na upevňovanie priateľských vzťahov na všetkých úrovniach. Ako to povedal jeden z najznámejších trénerov tohto mladého športu: Nordic walking to je Fun, Friends and Fitness, pohoda, priateľstvo a pohyb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.