Ako si správne vybrať palice?

Aj nordic walking si vyžaduje zodpovedajúce vybavenie. Na rozdiel od iných športov však nie je náročné, ani cenovo, ani typovo . Predstavíme Vám tu optimálne typy palíc a potrebné doplnky. Pridáme aj pár dobrých rád, ktoré sme získali za niekoľko rokov používania.

Palice pre NW sú veľmi podobné modernejším bežeckým paliciam. Sú vyrobené z ľahkých a pevných materiálov. Líšia sa predovšetkým gumeným koncom, ktorý je odnímateľný. NW palice sa vyrábajú v pevnej dĺžke a s nastaviteľnou dĺžkou. Praktickejšie sú nastaviteľné, umožňujú vám presnejšie upraviť dĺžku, prípadne ju meniť podľa charakteru trate. Napríklad skrátiť pri výstupe, predĺžiť pri zostupe. Upravovanie dĺžky je veľmi jednoduché, rovnako ako určenie optimálnej dĺžky.  Zásada je, aby:

  • uhol ramena v priamom stoji s paličkou v ruke bol väčší ako 90 stupňov.
  • Ideálna dĺžka palice sa dá vypočítať ak vynásobíte vašu výšku číslom 0,66.

Dôležité pre dobrý pocit z palice sú takzvané rukavičky, ktorými sa prichytáva palica k zápästiu. My sme si obľúbili systém LEKI práve preto, že používajú veľmi pohodlný a premyslený systém rukavičky. Naviac, ľahko sa dá palica prichytiť, alebo odpojiť, čo je veľmi praktické, keď sa chcete napiť, zaviazať si šnúrku, alebo fotiť. Všetky aktuálne ponúkané systémy úchytu palice, trigger alebo shark sú pohodlné a spoľahlivé. Lacnejšie palice sú z hliníka, alebo titánu, drahšie z karbonu. Optimálne sú kombinácie týchto materiálov.

Gumené koncovky sú pre NW alfou aj omegou. Po mnohých skúsenostiach sme sa rozhodli pre LEKI aj preto, že používajú asi najspoľahlivejšie koncovky, tak pre tvrdý asfaltový povrch, ako aj pre nerovný terén vo voľnej prírode. Guma je dostatočne pružná, tlmí náraz na tvrdú plochu, pevne sa o ňu opiera, nešmýka sa.  Z našich skúseností sa javí praktickejšie používať univerzálnu gumenú koncovku, ale na asfalte sa odiera rýchlejšie ako tá, ktorá je určená práve na mestskú “walkovačku”. Univerzálnym riešením sú koncovky silent spike, kombinácia gumenej koncovky s irídiovými hrotmi. Je to naozaj výborná koncovka, vhodná predovšetkým do terénu. Zvyšuje jej životnosť a je naozaj neoceniteľná na šmykľavom teréne. Palice možno používať aj bez koncovky, ale iba na mäkkom teréne, napríklad na trávnatom povrchu. Praktickou pomôckou je plastový držiak koncovky, ktorý sa jednoducho prichytáva na palicu.

Nikdy si nenechajte zodrať gumené koncovky. Pocit radosti z nordic walkingu sa rýchlo stratí, keď sa budú palice na povrchu šmýkať. Vždy je dobré mať jeden pár v zálohe niekde v plecniaku.
Kĺb, ktorý umožňuje upravovať dĺžku palice, nikdy nedoťahujte príliš silno. Keď sa prešmykuje, vytiahnite spodnú časť a potom dotiahnite kĺb.
Udržujte paličky v čistote, používajte na údržbu iba vlhkú handričku.

Značka palíc, ani ich vonkajší vzhľad nie je dôležitý. Kvalitné vybavenie však výrazne pomáha pri osvojovaní techniky chôdze doslova od prvých krôčikov. Preto vám ponúkame možnosť zapožičania vybavenia ešte pred zakúpením. Okrem potrebného servisu vám poskytneme potrebné náhradné časti, najmä gumené koncovky.

6 názorov na “Ako si správne vybrať palice?

    • Komperdell má aj nordic walkingové palice s gumenými koncovkami. Napriek tomu si nemyslím, že to pomôže. Trekingové palice majú inú konštrukciu. Sú uspôsobené tak, aby sa o ne chodec opieral pri stúpaní a klesaní. Nordic walkingové palice majú konštrukciu, ktorá umožňuje odrážať sa pri chôdzi, podobne ako pri behu na lyžiach. Je to škoda, že mnohí predajcovia športových potrieb uvádzajú záujemcov o severskú chôdzu do omylu, keď mu ponúkajú palice na treking 🙁

  1. Dobrý večer, pozrela som pár videí, ale videla som to aj naživo na rakúskych walkingoch ;-), ze majú dĺžku palic pod 90 stupňovym uhlom! Vyzera to komicky, mne viac vyhovuje nad 90. Kde je teda pravda? Aby si tí Rakúšania nevraveli o mne, ze aka je komická. 😉 Ďakujem Z

    • Dĺžka palice má rozhodne veľký význam. Ak chcete skúsiť, v čom je nordic walking odlišný od chôdze s podporou palíc. Keď sú palice príliš dlhé, slúžia viac na opieranie. Pri ideálnej dĺžke sa palicami odrážate v uhle asi 60 stupňov k povrchu. Pozrite si obrázok z knihy Nordic Walking Praxisbuch, tam najlepšie vidieť, v čo je podstatný rozdiel v dĺžke. Ak majú pracovať všetky svalové skupiny správne, vrátane chrbtice, oplatí sa vyzerať niekedy aj komicky. Telo si skoro zvykne na takýto štýl chôdze a povie vám svoje veľké „Ďakujem!“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.