Prvé jarné kilometre

Pred týždňom sme túto trasu ešte merali na bežkách. Sneh v lese ubúda, niekde rýchlo, niekde pomalšie. Ale my sme už naladení na nordic walking, takže sme si pre prvú jarnú „walkovačku“ vybrali opakovanie cesty Kamennou dolinou v oblasti národného parku Malá Farta. Keďže nie je táto trasa označená turistickými značkami, popíšeme vám ju tak, akoby ste tam išli prvý raz. Začíname pri odbočke na stredisko Marias pri autokempingu Trusalová. Asi poldruha kilometra kráčame do kopca po asfaltovej ceste. Pri tabuli Národného parku odbočíme doprava po opravenej spevnenej ceste. Skoro nás privedie k potoku, ktorý teraz hučí silným prúdom jarných tokov z rýchlo sa topiaceho snehu. Vďaka rovnému povrchu kráčame plynule aj napriek zvyškom zľadovateného snehu. Takéto podmienky sú ideálne na odskúšanie novinky od LEKI, novej koncovky Smart tip. Kovový hrot uprostred gumenej koncovky je skutočne ideálnym riešením na takýto terén, hoci paličky vydávajú väčší rámus ako keď používame Silent spike. Treba však priznať, že odraz so Smart tipom je na takomto povrchu lepší, dôraznejší. Všímam si to podľa mojej spolupútničky, ktorá ide s obyčajným hrotom.
Rámus je vcelku na mieste: ideme horou, ktorá je obývaná našou najväčšou šelmou: medveďom hnedým. Podľa stôp v topiacom sa snehu i podľa iných neklamných znakov, sú už „bosí“ obyvatelia fatranských lesov čulí a aktívni. Primeraný hluk im dáva dostatok času na to, aby sme sa vyhli navzájom neželanému stretnutiu.
Vo výške okolo 850 metrov nad morom sa nám odkrýva doposiaľ neznámy pohľad na Veľký Fatranský Kriváň. Tento vyše 1700 metrový vrch patrí k najkrajším horským masívom Slovenska a je neprávom zaznamenávaný v porovnaní s tatranským. Navyše z turčianskej strany je výstup naozajstnou lahôdkou pre náročných turistov, vyznávačov severskej chôdze nevynímajúc.
Na štrnásť kilometrovú trasu sa treba naozaj dobre pripraviť. Nie je vhodná pre začiatočníkov, alebo na začiatok sezóny, ak ste zimu „prespali“ bez občasných „walkovačiek“ alebo behu na lyžiach. Trasa je veľmi vhodná po celý rok, ak nie je na ceste veľa snehu. My sme sa dostali nad 1000 metrov nad morom len vďaka tomu, že cesta bola v zime vyfrézovaná. Mantinely kolo nej boli v hornej časti dobrý meter vysoké.

Ak nie je sneh na ceste, je možné urobiť si niekoľko zaujímavých okruhov. Postupne vám ich predstavíme v rôznych ročných obdobiach. Sú naozaj vzrušujúce, nádherné a veľmi príjemné pre nordic walking.

Karol Fajth

Tu nájdete mapu trasy

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *